Про ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з астрономії

Згідно наказу департаменту освіти і науки Рівненської облдержадміністрації ІІІ етап олімпіади з астрономії відбудеться 25 січня 2023 року. Початок олімпіади о 10.00. Тривалість олімпіади 3 години. Олімпіада, як і всі інші олімпіади, буде відбуватися на платформі HUMAN.

Учням 10 і 11 класу буде запропоновано 5 завдань.

Оскільки олімпіадні змагання за своєю суттю відрізняються від виконання контрольних робіт, загальний обсяг запропонованих олімпіадних завдань може перевищувати обсяг роботи, передбаченої на час, відведений для змагань. Згідно рекомендацій ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» учням потрібно пояснити, що вони повинні прагнути виконати якнайбільшу частину пропонованих завдань і головною умовою перемоги в олімпіаді є виконання роботи краще за інших, а не обов’язкове виконання всіх пропонованих завдань. При цьому скасована вимога у положенні про олімпіади щодо набрання переможцями третини балів від усіх можливих. Кількість переможців визначає журі та оргкомітет, враховуючи те, що їх не повинно бути більше 50%.

Для 11 – класників всі завдання з розділу “Рух світил на небесній сфері”  (Небесні світила й небесна сфера. Небесні координати.  Видимі рухи планет. Конфігурації планет. Закони Кеплера. Частково учні повинні мати уяву про види зір). При розв’язуванні задач учні повинні застосовувати знання з фізики (рух по колу) математики (тригонометричні співвідношення).  

Для 10 – класників завдання астрономічного характеру, але без використання знань з астрономії за 11 клас. Потрібні будуть знання з географії (географічні координати, час),  фізики (механічний рух, закон всесвітнього тяжіння, закони Ньютона), розуміння будови Сонячної системи, руху планет та їх супутників. Формули, які учні 10 класу ще не вивчали, будуть наведені у довідці.

 В учасників олімпіади повинен бути циркуль та лінійка для виконання побудов.

Усі завдання будуть оцінюватися за 5-бальною шкалою(0, 0,5, 1, 1,5…).

Необхідні довідкові дані будуть наведені в умові конкретної задачі.

В учасників повинен бути калькулятор (для учнів 11 класу такий, який має змогу обчислювати тригонометричні функції). Всі інші технічні засоби, довідкові матеріали забороняються.

Умови завдань та їх розв’язки для ознайомлення всіма бажаючими будуть розміщені на наступний день після олімпіади на сайті лабораторії природничо-математичної освіти та технологій (Фізика) у розділі «Олімпіади», «Завдання та розв’язки», «Астрономія».

Успіхів Вам у підготовці до олімпіади.